Twórcą metody jest dr Alfred Tomatis. Urodził się w rodzinie muzyków 1 stycznia 1920 roku w Nicei. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Paryskim, specjalizując się w otolaryngologii i audiologii. Po II wojnie światowej badał wpływ ciągłego hałasu towarzyszącego pracownikom podczas wykonywanej pracy na taśmach produkcyjnych. Szczególnie poświęcił się badaniem zależności pomiędzy słyszeniem a tworzeniem głosu i produkcją mowy. Zwieńczeniem badań było stworzenie rewolucyjnej metody opartej na trzech prawach:(Vervoort, de Voight, Van den Bergh, 2007).

TRZY PRAWA TOMATISA:
  1. Głos zawiera jedynie te częstotliwości, które jest w stanie odebrać narząd słuchu.
  2. Jeżeli uszkodzonemu uchu ponownie umożliwi się prawidłowe słyszenie utraconych lub stłumionych częstotliwości natychmiast zostają one w sposób nieświadomy zrekonstruowane w emitowanym głosie.
  3. Odpowiednia stymulacja słuchowa spowoduje trwałą poprawę zdolności słuchania i, w konsekwencji, polepszenie odtwarzania dźwięku.
Źródło: Francuska Akademia Medycyny i Nauki udokumentowała prawdziwość tej teorii na Sorbonie w 1957 roku (le Gall, 1961; za: Pauley, 2007).

Na potrzeby metody twórca stworzył "elektroniczne ucho".

Tomatis pod wpływem wyników dalszych badań uznał, że ucho ludzkie spełnia nie tylko funkcję słyszenia, ale jest również organem odpowiedzialnym za energetyzowanie mózgu, regulowanie stanu czujności i uwagi, koordynowanie postawy i ruchów. Ucho ludzkie to organ gdzie psychika łączy się z somatyką . W związku z tymi różnorodnymi funkcjami pełnionymi przez ucho Profesor stwierdził, że przy pomocy odpowiedniego treningu słuchowego można skutecznie eliminować nie tylko zaburzenia głosu, ale szereg innych zaburzeń zarówno w sferze somatycznej, emocjonalnej, językowej jak i Tomatis uważał ponadto, iż ucho ludzkie jest pewnego rodzaju "dynamem" dostarczającym energii naszemu mózgowi.

Słuchanie pewnego rodzaju dźwięków działa pobudzająco na mózg przygotowując go do innego rodzaju aktywności. Szczególnie korzystne dla ludzkiego organizmu są dźwięki zawierające w swoim widmie dużo składowych o wysokiej częstotliwości. Taką cechę mają pewne rodzaje muzyki, np. muzyka Mozarta lub chorały gregoriańskie. Są one wykorzystywane w terapii Metodą Tomatisa.

Za swoje osiągnięcia został honorowo nazwany Rycerzem Zdrowia Publicznego Francji w 1951 roku. Nagrodzono go również złotym medalem za badania naukowe (Bruksela, 1958 rok).Przez cały czas Tomatis leczył ludzi, również sławne gwiazdy takie jak
  • Maria Callas
  • Romy Schneider
  • Gérard Depardieu
Ponadto założył Centra Tomatisa w wielu krajach na całym świecie. Współcześnie funkcjonuje ponad 200 ośrodków na całym świecie.

Nasi partnerzy
Akademia Smyka Akademia Bobasa Akademia Absolwenta Smykoludki ASGO

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia, pliki itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 666 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Back to top